theme wordpress
اشتباهات متداول چاپ کتاب

مافیای کتاب نمی گذارد کتاب من فروش برود

 

بعضی از نویسندگان که نتوانسته اند، کتابشان را بفروشند از زمین و زمان گله مند می شوند و احساس می کنند یک قدرت مافیایی وجوددارد که اجازه فروش کتاب آنها را نمی دهد اما واقعیت این است که مافیایی وجود  ندارد. کتاب علاوه بر بعد فرهنگی، بعد تجاری هم دارد.

اگر کتاب فروشی ها یا مراکز پخش کتاب شما را نمی گیرند، بعد تجاری دارد. کتاب فروش ها فضای محدودی نسبت به تعداد کل کتاب های منتشر شده دارند. پس سعی می کنند کتابی را در فروشگاه خود عرضه کنند که امکان فروش بیشتری دارد. همچنین کتاب فروش ها برای راحت تر بودن حساب و کتاب خود ترجیح می دهند از مراکز پخش خرید کنند و این فقط بعد تجاری قضیه است و هیچ مافیایی نیست. شما خودتان را جای یک کتابفروش تصور کنید. آیا بهتر نیست به جای طرف حساب شدن با افراد زیاد با یک یا دو مرکز پخش مرتبط باشید.

برای مثال من در سال  ۸۰ که فروشگاه کلید را در میدان انقلاب تهران راه اندازی کردم. یک غرفه CD برای فروشگاه در نظر گرفتم. آن موقع هنوز CD در کتاب فروشی ها عرضه نمی شد و برای جبران اجاره فروشگاه سعی کردیم کالاهای مرتبط دیگر هم در فروشگاه عرضه کنیم. چیزی که الان بسیار متداول و عادی است. اکثر کتابفروشی ها  بخش فروش CD وDVD  دارند و در واقع اولین بار در فروشگاه کلید میدان انقلاب شروع شد.

هنوز تولید انواع CD فراگیر نشده بود و تولیدکنندگان کوچک در حال ورود به بازار بودند. و ما برای تأمین کالای فروشگاه مجبور بودیم با تعداد زیادی تولید کننده طرف حساب شویم.

فیلم های آموزشی و CD های نرم افزار را از چندین تولید کننده می گرفتیم و برای CD های فیلم و موسیقی هم طرف حساب های متعدد داشتیم. هر روز یکی از این طرف حساب ها برای حساب و کتاب می آمد. بعد از مدتی دیگر عملاً هر روز وقتم برای امور حسابداری فروشگاه می گذشت و به کارهای اصلی نمی رسیدم. فقط یک روز در هفته برای همه ی تولیدکنندگان CD در نظر گرفتیم ولی همان یک روز هم روزپر زحمت و پر تنشی بود تا اینکه کم کم مراکز پخش CD هم تشکیل شد و خرید فروشگاه را به خریداز مراکز پخش متمرکز کردیم.

و به جای اینکه هر هفته از صبح تا شب  درگیر حساب و کسب شویم در ماه یک روز  با یک  مرکز پخش حساب و کتاب می کردیم.

در کتاب هم دقیقاً همین حالت وجود دارد. اگر کتابفروش بخواهد هر روز با تأمین کنندگان مختلف طرف حساب باشد عملاً هیچ وقتی برای فعالیت های دیگر او باقی نمی ماند. بنابراین کتابفروش ها ترجیح می دهد که از  مراکز پخش خرید کنند نه از اشخاص مراکز پخش هم به دلیل مشابه ترجیح می دهند از ناشر خرید کنند . از ناشران فعالی که تنوع کتاب دارند و از آن هایی که تعداد کتابشان کم است خرید نمی کنند. می بینید که فقط بعد کسب و کاری آن مهم است و هیچ مافیایی در کار نیست.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *