theme wordpress
اشتباهات متداول چاپ کتاب

تفاوت RGB و CMYK برای چاپ تصویر در کتاب

اشتباهات متداول چاپ کتاب

کیفیت تصویری که در مانیتور می‌بینید، عیناً قابل چاپ نیست. استاندارد نمایش تصویر در صفحه‌ی نمایش (مانیتور- تبلت- گوشی و …) با استاندارد چاپ کتاب متفاوت است.

در صفحه‌ی نمایش، تصاویر از ترکیب سه رنگ اصلی که اصطلاحاً آن را RGB می‌نامیم نمایش داده می‌شوند، ولی در چاپ متن رنگی، هر تعداد رنگی که داشته باشیم از ترکیب چهار رنگ مخصوص چاپ CMYK یعنی سیان(سبز آبی) – ارغوانی – زرد – مشکی به دست می‌آید.

با توجه به متفاوت بودن شیوه‌ی نمایشِ تصویر در این دو روش، بارها اتفاق می‌افتد که شما تصویری را در مانیتور مشاهده می‌کنید و به نظرتان می‌رسد که کیفیت آن خوب است اما اگر همان تصویر را چاپ کنید، می‌بینید که آن تصویر، کیفیت کمی دارد و تصویر به صورت مربع‌های کوچک شطرنجی دیده می شود.

برای جلوگیری از پیش آمدن این مشکل، تصویرهایی را انتخاب کنید که رزولوشن آن‌ها حداقل dpi 300 باشد. وقتی در گوگل تصویر را جستجو می‌کنید در قسمت Tools، به‌جای گزینه‌ی Any size، گزینه Medium را انتخاب کنید تا تصاویری با کیفیت بالا به شما نمایش دهد.

اگر عکس‌ها را از صفحه‌ی کامپیوتر ذخیره می‌کنید، ابزار printscreen، مناسب ذخیره‌ی عکس‌ها نیست چون تصاویر در این حالت با کیفیت نامناسب برای چاپ ذخیره می‌شوند. میزان رزولوشن آن‌ها 72 است که برای چاپ، رزولوشن کمی است. برای ذخیره تصویر از صفحه نمایش بهتر است از نرم افزارهای موجود مثل Snipping tools استفاده کنید و پس از ذخیره تصویر، آن را با نرم افزار فتوشاپ باز کرده و رزولوشن را به 300 تغییر دهید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *