theme wordpress
آموزش مهارت نویسندگی

انتشار داستان های ایرانی

در صفحه اینستاگرام آقای محمدحسن شهسواری نویسنده کتاب”حرکت در مه” در نظرات یکی از پست ها درباره انتشار داستان های ایرانی گفتگوهای مفصلی و از دید افراد مختلف انچام شد. من هم به عنوان یک ناشر نظرات خودم را گفتم.
شاید برای شما هم خواندنی و راهگشا باشد:

فروش الکترونیکی کتاب‌ها آلان خیلی خوب شده، یک‌راه برای انتشار کم‌هزینه کتاب، انتشار نسخه الکترونیکی در سایت و اپلیکیشن‌های فروش نسخه الکترونیکی است.

.مورد دیگر اینکه کتاب هم مثل هر محصول دیگر نیاز به بازاریابی و معرفی دارد.اگر مشتری‌ها رمان خارجی بیشتر می‌خرند به این دلیل است که بار‌ها و بار‌ها جاهای مختلف درباره آن کتاب خوانده‌اند و شنیده‌اند . اما نویسنده‌ای که هیچ کس اسم او را نشنیده و از او چیزی نخوانده اثرش هیچ جای جهان فروش ندارد.

قبلاً برای آشنا شدن با سبک نگارش نویسنده ،شرکت نویسنده در جلسات ادبی و انتشار در مجله‌ها لازم بود اما حالا با فضای مجازی هر کس می‌تواند با تداوم انتشار یکسان در یک کانال و یا پی‌جویی کردن مخاطب خود را پیدا کند.

من تضمین می‌کنم هر کس دو سال محتوای با ساختار یکسان منتشر کند ناشر به سراغ او می‌آید.
انتشار کتاب یک کسب‌وکار است ، و لازم است نویسنده روی بازاریابی و معرفی کتابش هم انرژی بگذارد..
مارک منسون غیرداستانی می‌نویسد اما کتاب‌های او در دنیا بسیار پرفروش شده است. در یکی از مقالاتش در سایتش گفته، من برای معرفی کتابم پانصد کار مختلف انجام داده‌ام . اشاره نمی‌کند چه‌کارهایی ، اما همین فعالیت‌ها باعث شده کتابش در دنیا و ایران پرفروش شود.
در ایران هم خانم یثربی با انتشار کتاب اندک‌اندک کتابش در اینستاگرام مخاطب خود را ایجاد کرد و پس از معرفی‌شدن کتاب را چاپ کرد و پر‌فروش شد.
سال گذشته در نمایشگاه کتاب، کتاب امیرعلی ق چنان پرفروش شد که ارشاد از ادامه فروش آن جلوگیری کرد و غرفه را تعطیل کرد. محتوای کتاب ضعیف است اما نویسنده مدت‌ها در اینستاگرام آن را معرفی کرده بود و مخاطب کتاب را ایجاد کرده بود.

• علی سلطانی با کتاب” چیزهایی هست که نمی‌دانی” ،روزبه معین با کتاب” قهوه سرد آقای نویسنده”، علی قاضی نظام با کتاب” بایکوت “نمونه نویسنده‌هایی هستند که از اینستاگرام و تلگرام برای معرفی کتاب استفاده کرده‌اند و بسیار موفق شده‌اند.
گمان نکنیم بازاریابی کتاب وظیفه نویسنده نیست، فرض کنیم مثلاً در انتشارات ققنوس همه نیروها در بخش فروش متمرکز باشند. با توجه به چند هزار عنوان چاپ‌شده ققنوس به هر کتاب چقدر زمان و فرصت بازاریابی می‌رسد تازه با فرض اینکه همه پرسنل به کتاب اشراف داشته باشند و کتاب را خوب معرفی کنند.
خلاصه اینکه معرفی قبل از انتشار و پس از انتشار قسمتی از کارهایی است که نویسنده باید انجام دهد تا کتاب دیده شود و فروش برود و بدون انجام آن کتاب چاپ هم بشود فروش نمی‌رود. مربوط به ایران و آلان هم نیست،
گفته می‌شود مارسل پروست پس از نوشتن اولین کتاب از مجموعه در جستجوی زمان ازدست‌رفته با نام مستعار نقدهای مثبتی در مجلات ادبی با پرداخت پول منتشر می‌کرد و پس از معرفی و جا افتادن نام او بقیه کتاب‌ها با سرمایه‌گذاری ناشر چاپ شد.
• در بقیه هنرها هم‌چنین است از یکی از اساتید بازنشسته هنرستان هنرهای زیبای اصفهان شنیدم که یکی از هنرمندان معروف ایران در سال‌های جوانی که هنوز شناخته‌شده نبود طرح‌هایش را با پرداخت پول در مطبوعات مطرح زمان خود منتشر می‌کرد تا کم‌کم شناخته شد.
عدم معرفی اثر توسط نویسنده مثل بازیگر خوبی است که هیچ‌وقت روی صحنه نباید و در پشت‌صحنه برای خودش بازی کند. در دنیای شلوغ امروز مردم وقت و حوصله ندارند هنرمند را کشف کنند . هنرمند یابد خودش را در چشم مردم فرو کند.
از قدیم هم‌چنین بوده. ونگوگ شم تجاری نداشت و در فقر مرد تا بعداً کسی با شم تجاری او را کشف کرد و معرفی کرد. اما پیکاسو بلد بود خودش را معرفی کند و در زمان عمر خودش قدر دید و بر صدر نشست.

برای نویسندگان کتاب اولی یک‌راه برای انتشار کتاب سرمایه‌گذاری خود و انتشار کم تیراژ کتاب است که باز در دنیای کتاب سابقه طولانی دارد
• مارسل پروست اولین کتابش را با سرمایه خود منتشر کرد.
هرمان هسه، جیمز جویس، گراهام گرین، ، اندره ژید از دیگر نویسندگانی هستند که با سرمایه خود کتاب منتشر کردند. در نویسندگان ایرانی نیز علی‌محمد افغانی شوهر آهو خانم را با سرمایه خود منتشر کرد. حتی استاد ابتهاج و استاد مرادی کرمانی نیز پس از پیگیری فراوان و عدم سرمایه‌گذاری ناشران تصمیم می‌گیرند خودشان سرمایه‌گذاری کنند ولی بالاخره ناشری حاضر به سرمایه‌گذاری می‌شود
از دید تیراژ هم اولین کتاب همینگوی سیصد جلد چاپ شد.
کتاب درباره عشق از استاندال، فقط هفده جلد فروش رفت.
نسخه فرانسوی مورفی اثر بکت، تنها هفده خریدار داشت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *