theme wordpress
یادداشت‌ های یک ناشر

از کجا بفهمیم کتاب مورد نظر ما چاپ شده یا نه؟

بعضی مواقع قصد نوشتن کتابی با موضوعی خاص را داریم یا می‌خواهیم کتاب نویسنده‌ای را ترجمه کنیم و باید بدانیم آیا از او قبلاً کتاب ترجمه شده‌ای منتشر شده است یا نه؟

بهترین مرجع برای این کار، وب‌سایت خانه کتاب به آدرس www.ketab.ir است. طبق قانون، تمام ناشران موظف هستند پس از چاپ کتاب، نسخه‌ای از کتاب خود را جهت ثبت در بانک اطلاعاتی خانه کتاب به اداره‌ی ارشاد تحویل دهند و همین الزام باعث شده همه‌ی کتاب‌های منتشر شده‌ی ناشران در این لیست موجود باشند؛ البته دقت کنید که قسمت سرچ این وب‌سایت، هوشمندیِ کمی دارد.

برای سرچ در خانه کتاب اگر کتاب مورد نظر را با درج اسم کامل آن پیدا نکردید، روش‌های دیگر را امتحان کنید؛ مثلاً فقط نام فامیل مؤلف را سرچ کنید یا با رسم‌الخط‌های مختلف دوباره آن را سرچ کنید. یک منبع دیگر هم سایت کتابخانه ملی است؛ اما توجه داشته باشید که ممکن است کتابی قبل از انتشار، به کتابخانه ملی اعلام شده باشد اما ناشر از تولید آن منصرف شده باشد و یا کتاب در اداره‌ی ارشاد مجوز نگیرد، یا کتاب به مرحله‌ی تولید نرسد ولی نام آن هنوز در لیست کتابخانه‌ی ملی موجود باشد.

چون پس از چاپ کتاب، ناشران موظف هستند نسخه‌هایی از کتاب را به اداره‌ی ارشاد تحویل دهند که بر اساس اطلاعات کتابِ چاپ شده، اطلاعات در سایت خانه کتاب درج می‌شود؛ پس بهترین مرجع برای اطلاع از کتاب‌های منتشر شده، وب‌سایت خانه کتاب است. اطلاعات خانه کتاب برای آگاهی از کتاب‌های چاپ شده مستندتر است و همچنین اطلاعات تکمیلی دیگرِ کتاب نیز قابل تهیه است، مثلاً اینکه کدام ناشر، کتاب را منتشر کرده، تلفن ناشر و…

با جستجوی کتاب در سایت کتابخانه ملی و خانه کتاب می‌توان فهمید که کتاب قبلاً منتشر شده است یا نه.


قسمتی از کتاب یادداشت های یک ناشر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *